Rezervace pokojů

Datum
Vyberte počet apartmánů o které máte zájem
Uveďte např. počet osob, zda chcete snídaně, obědy, večeře, přistýlky, dětskou postýlku atd...
CAPTCHA
Toto omezuje SPAM od automatizovaných spamových robotů.

Mlýn byl již podle popisného čísla jedním z prvních obydlí vesničky Dolního Javoří.Podle dochovaných zápisů z roku 1733 byl tehdejším majitelem mlýna Josef Ledera který jej získal od své macechy a pozůstalých dětí po Janu Giržim Lederovi.V roce 1733 předalo bělohradské panství Josefu Lederovi 8 štrychů půdy(po 30 fl.za štrych(,které dříve náležely"fantovskému"mlýnu z Horní Nové Vsi.Uvádí se rovněž,že tento mlynář byl podnikavý člověk a v roce 1733 měl také pronajatou vinopalnu v Pecce.

V následujícím stoletíse majitelé mlýna dost střídali.Tak je uvedeno,že 18. listopadu 1807 koupil mlýnza 4 200 zlatých Václav Štěpánek, 8. listopadu 1833 jej za 4 800prodal Janu a Anně Jandovým,od kterých jej 5. května 1836 koupil Josef a Elisabeth Schurovi za 8 000,- a ti jej opět v dalším roce(9.12.1837)prodali za 8 400,- Františku a Františce Jodasovým.Dnem 19.5.1865 se stal majitelem mlýna Jan Jodas za výplatní cenu 5 535,- a od 26.6.1866 i Anna Jodasová jako spolumajitelka.Když tato 25.10.1871 zemřela stal se vlastníkem celého mlýna zmíněný Jan Jodas.

21.září 1876 koupil mlýn Josef a Barbora Krausovi,občané dolnojavořští, 13 978,- kteří byli majiteli popisného čísla 4 a 25 v Dolním Javoří (jde o Krause zvaného Vršenského).

Z 20.na 21.září 1885 o půl noci celý mlýn i se stodolou vyhořel.Shořela i mlýnská kola,protože v té chvíliu byla voda u splavu zastavena a náhonem žádná voda netekla.Z hospodářského zvířectva uhořela všechna prasata.Ostatní dobytek byl den před tím odveden do popisného čísla 4.Požár byl dílem žháře.

V roce 1886 koupil toto spáleniště František Knap z Valdova a o dva roky později se stal majitelem mlýna jeho syn Josef se svou manželkou rozenou Maximiliánovou z Heřmanic.Ten postavil mlýn kamenný s přístavným chlévem a později i se šindelnou(místem,kde se vyráběly šindele na krytí střech).V roce 1906 byla vedle mlýna postavena i malá továrnička-tkalcovna,která měla 28 mechanických tkalcovských stavů.V továrničce se pracovalo asi 3 roky.17.ledna 1909 tento majitel zemřel a mlýn byl 8.října 1913 ve dražbě prodán za 29 750 K Josefu Krausovi a Pavlíně,rozené Knapové z Újezda Kumburského.Vdova Marie Knapová se 1.listopadu 1918 ze mlýna odstěhovala.Nový majitel úspěšně hospodařil,ale 21.listopadu 1918 tragicky zahynul,jsa zachycen palečním kolem a rozdrcen.Majitelem se po zemřelém mlynáři stala Pavlína Krausová se svým synem Josefem.V roce 1920 prodala budovu továrničky p.Šturmovi z Horní Nové Vsi,Který v té době vyhořel,a tak továrničku zbořil a materiál použil na stavbu své usedlosti v Horní Nové Vsi.V roce 1926 převzal mlýn od matky syn Josef Kraus,který v roce 1938 polnosti patřící ke mlýnu rozprodal a mlýn prodal.U mlýna zůstalo 27a zahrady,27a pastvin a 5a zastavěné plochy.

Mlýn koupil mlynář Metoděj Hlávka se svou ženou Blaženou ze Staré Paky za 73 000kč.Ten zrekonstruoval a zmodernizoval celou mlýnskou část,nad chlévém postavil skladovací prostor.odkud se namletá mouka v pytlích spouštěla po "šoupačce"(ohlazené prkno)na korbyselských povozů.Instaloval dynamo na výrobu elektrického proudu a celý mlýn tak měl elektriské osvětlení.Eletřinou na svícení zásoboval i sousední obytné stavení č.p.26. V modernizaci chtěl dále pokračovat přestavbou mlýnského pohonu z mlýnského kola na turbínu.u této práce se poranil o kovovou trubku na hlavě,do poranění se dostal tetanus a mlynář za dva dny zemřel.To se stalo v roce 1940.Vdova prodala v tomtéž roce mlýn Ing.Hruškovi,geometru ze Slaného za 75 000kč.

Ten ve zvelebení mlýna pokračoval.Úplně přestavěl obytnou část a do mlýna nechal instalovat vodní turbínu,kterou zakoupil od Ing.Exnera z Bělé u Pecky.Takto zvelebený mlýn pronajel mlynáři Bohuslavu Zahradníkovi z Častolovic.Dobře prosperující mlýn si však svého pána dlouho neudržel.Pro nedovolené,tzv."černé"mletí byl protektorátními úřady za druhé světové války zatčen a uvězněn.

Ing.Hruška pronajal po tomto incidentu mlýn mlynáři Františku Čáslavskému z Praskačky,ktarý byl také posledním mlynářem pro kterého mlýn"klapal".Tento mlynář ke konci války přestavěl chlév pod skladištěm na strojovnu,kde instaloval spalovací motor s generátorem(vyvíječem)na dřevoplyn,jako výpomocný pohon k vodě.Palivem byly bukové kostky o velikosti asi 10x10cm.V roce 1944 zakoupil i nákladní auto k jehož pohonu byl rovněž vyžíván dřevoplyn.V roce 1947,kdy byla obec elektrifikována byla k pohonu mlýna využívána i elektřina.

Mlýn byl v provozu do roku 1951.V tomto roce byl jeho provoz spolu s dalšími malými mlýny zastaven a produkci těchto mlýnů převzaly velkokapacitní mlýny.